Dánské hygge z mého pohledu

Dánsko bylo od první návštěvy v roce 2004 jedna z mých “srdcovek” – když pominu Asii – milované Thajsko a fascinující Japonsko. Ta země si mě získala svou atmosférou, pohodou a i určitou pohádkovostí – hned jsem si vzpomněla na H. CH. Andersena, protože v Dánsku jsem si připadala jako v jeho pohádce. Dánsko má své kouzlo a vtahuje vás do žití v PŘÍTOMNOSTI. Toho jsem si všimla mnohem dříve, než se rozjel trend “hygge” – synonymum inspirujícího životního stylu zaměřeného na štěstí, který mají mít právě Dánové.

Přítomnost, klid a záře…

Později, když už jsme po Dánsku cestovali s mým mužem… a o dalších pár let později s našimi dětmi… jsme se shodovali na tom, že v Dánsku vnímáme silněji než kde jinde přítomnost, určitý klid a záři. Nejen nezaměnitelné světlo dánského slunce – když svítí (což v zimních měsících zase není tak časté…), ale záři jako kvalitu, jako pocit. Takovou lehkost, světlost…

Design na prvním místě

Dánsko si mě získalo i svou posedlostí po kráse designu. Většina běžných domácností vypadá jako dílo interiérového designéra. Moje kamarádka Bulharka, která v Dánsku žije už mnoho desítek let, mi jednou vysvětlovala: “Víš, Dánové budou šetřit na všem možném, včetně jídla. Ale do obýváku si prostě musí pořídit designový lustr, klidně ve výši jejich měsíčního platu.”

A proto v Dánsku najdete spoustu krásných bytů a domků. Když jsme poprvé navštívili dánský summerhus (letní dům), patřící dánsko-švédské rodině se dvěma malými dětmi, naše srdce se tetelila blahem. Domek byl jako z pohádky o rodinném štěstí. Centrum tvořil velký stůl, za který se vejde hodně lidí, a kuchyně byla plná rozsáhlých sad nádobí. Vedle pestrých dětských hrníčků se skvěl značkový porcelán Royal Copenhagen, hned v několika sadách. Starosvětský s růžičkami a v čistém moderním designu. Musel stát majlant, ale na to Dánové nehledí. Raději nepojedou na dovolenou. Podobných skvostů ve výbavě jsem našla víc – designové křeslo, kvalitní vlněná deka… a ano: designová lampa. V domku se tak snoubila hladivá jednoduchost a povznášející kvalita. Zařízení domácnosti neslo poselství, jak důležitá je PLNOST každodenních okamžiků. Pít čaj z kvalitního porcelánu dodávalo každodenním okamžikům zvláštní radost, hodnotu, zpomalení a zvýšení vnímavosti. Pomáhalo to prožívat “obyčejné” okamžiky všedního dne jako neobyčejné.

V domku se také nedalo přehlédnout, jaký význam má pro jeho majitele rodina a společně trávený čas. Jednak byly naše děti nadšené, kolik objevily v dětském pokoji zajímavých hraček. A velká část nebyla jen zajímavá, ale i krásná. Pedro se tak mohl odrážet na designovém retro autíčku, které v obýváku nevypadalo jako “dětský nepořádek”, ale jako skvostná ozdoba. Šuplík pod stolkem u gauče byl plný dětských her. Kuchyně myslela na dětské nádobí i stoličky.  A celé uspořádání domácnosti vyzařovalo, jak důležitá je tam rodinná pohoda.

Až mnohem později po tomto zážitku se objevily první knihy, popisující dánské tajemství hygge. A mě začaly střípky lépe zapadat do sebe…

Přečtěte si celý článek, o tom, že pro Dány je důležitější život než výkon, a jaké je rozdělení rolí v péči o děti. Celý článek najdete na webu www.denisapaleckova.cz.

 

© Mgr. Denisa Říha Palečková
Mgr. Denisa Říha Palečková Přináší zcela nový pohled na intimitu a metody, jak tuto oblast využít pro zdraví, štěstí, partnerský život a osobní rozvoj. Díky svým kurzům, přednáškám a článkům pomohla od roku 2002 již několika tisícům lidí k radostnějšímu a naplněnému životu. Je známá především díky sestavení celostní smyslné masáže, která se u nás rychle rozšířila pod názvem tantrick&aacu te; mas& aacute;ž. Párům ukazuje, jak naplnit vztah láskou a vášní a být zamilovaní třeba i po 20 letech. Spoluzakladatelka Školy celostní smyslné (tantrické) masáže, Školy šťastného partnerství, masážního studio Tantra Spa a profesionálního výcviku Core Touch. Do Čech zavedla také tzv. vaginální mapování a léčení jizev. https://www.denisarihapaleckova.com/