Takzvané vaginální mapování představuje účinnou techniku pro zvýšení citlivosti a rozpouštění traumat a zranění. Metoda vědomé láskyplné intimní masáže tak umožňuje prožívat více potěšení a vede ke šťastnějšímu a naplněnému životu.
Ženy často cítí, že chtějí v životě i v intimní oblasti prožívat VÍC. V příručkách pro zlepšení sexuálního života se většinou setkáme s řadou technických návodů, které však z intimního života činí spíše sportovní výkon, než aby vedly k naplňujícímu milování a blaženosti.
Tyto zaručené „triky“ se míjejí účinkem proto, že cesta k prohloubení ženské sexuality nevede skrze silnější stimulaci, ale díky zvýšení vlastní citlivosti, ukotvení se ve svém středu, otevření se a odevzdání. Namísto nových technik tak rozpouštíme to, co hloubce prožitku brání.
Jako ženy toužíme a současně se bojíme odevzdat. Není ale větší slast než se s naprostou důvěrou otevřít. Ale my máme strach ze zklamání a bolesti, a tak se zavíráme. Bolestné prožitky z minulosti způsobují v našem těle určité zamrznutí.
Chráníme se tak před prožitkem bolesti, ale spolu s tím i před prožitkem potěšení, radosti a intimity. Minulá bolest nás sice v současné chvíli již neohrožuje, ale chováme se, jako by tomu tak bylo.
Láskyplná masáž tato zamrzlá místa rozpouští a uvolňuje v nich uložený emoční náboj. Výsledkem je objevení nové, často dosud nepoznané citlivosti, vnímavosti a vnitřní svobody. Tento prožitek také dodává víru v sebe samu, hluboké ukotvení ve svém středu a klid spojený s moudrostí.
Vaginální mapping je dotekovou technikou, při které jemně masírujeme tkáň vaginy. Mapujeme přitom její citlivost. Žena se tak vědomě spojuje s pocity, které jsou v intimní oblasti nashromážděné. Některá místa jsou necitlivá, některá plná potěšení, jiná plná různého druhu emocí: smutek, vztek apod.
Ženské pohlaví má tendenci v sobě shromažďovat různé druhy prožitků, a to příjemných i bolestivých. Při běžném milování nemusejí být tyto pocity vnímány.
Pohyb, dech, zvuk i dotek… to vše jsou nástroje, které zvyšují citlivost našeho těla. Pokud jsme v sobě uzavřely bolest z minula, nedaly jí prostor se vyjádřit a z těla odejít, prožíváme pak vnitřní napětí. Podvědomě se také bráníme prohloubení intimity ve vztahu.
Negativní dynamika prožitku vzniká nejen při silných traumatech, jako je například sexuální zneužití, gynekologické zákroky či obtížný porod. Někdy stačí i zdánlivě nevinná poznámka, pohled, zraňující slova ve chvílích, kdy jsme otevřené a zranitelné.
Použitím vaginal mappingu znovu probouzíme citlivost jemné tkáně. Dochází tak k uvolnění prožitků, jež patří do minulosti. V případě, že byly tyto zážitky bolestivé, tak mohou způsobit jakési obrnění tkáně vaginálních stěn. Díky tomu ženy při milování často necítí dost výrazně, nebo mohou vnímat i nepříjemné pocity.
Přestože můžeme rozumět příčinám bolesti a potíží v našem životě, pouhé pochopení souvislostí ke změně nestačí. Každý prožitek, každý pocit je nejprve v těle a až následně mu dáme určitou ‚nálepku‘, označení a hledáme příčiny jeho vzniku.
Při technice vaginal mappingu jdeme přímo k paměti a moudrosti těla. Navíc ani není třeba znát, kde jaký pocit vznikl a proč. Důležité je jeho procítění a uvolnění. Je to, jako když se zbavujeme odpadu z těla.
Denisa Palečková pro Marianne.cz